Lisna pegavost apiaca se manifestuje u vidu sitnih, suvih, pega koje su oivičene tamnom bojom. U centru pege se uočava mrka tačka. Bolest je reakcija na patogenu gljivicu iz roda Septoria. Ova gljivica napada sve vrste korenastog povrća i ima srodnike koji se mogu manifestovati na paradajzu i pšenici,
Vreme napada
Optimalni uslovi za razvoj bolesti su temperature 20 – 25 °C i povećana vlaga. prolećne i jesenje kiše mogu probuditi klice ove gljivice koje se nalaze u zemljištu. Mogu se javiti i tokom letnjeg perioda usled kombinacije povoljne noćne temperature i navodnjavanja,
Prelazni domaćini
Prelazni domaćin su biljni ostatci I zemljište.Ukoliko se zaraženi biljni ostatci uklanjaju na parceli to garantuje da će se spore uvući u zemljište. Zaoravanje zaraženih biljnih ostataka doprinosi širenju spora po većoj površini.
Lisna pegavost apiaca – Suzbijanje
Primena plodoreda je naj oželjnija i smena useva je najpoželjnija.Radi presecanja životnog ciklusa ovog patogena na parceli se ne sme gajiti peršun, mrkva i celer naredne godine. Setva otpornih sorata je najpreporučljivija naročito ukoliko je bilo pojava u neposrednoj okolini u zadnje tri godine. Uklanjanje biljnih ostataka može samo smanjiti šansu da dođe do zaraze ali je neće stopostotno sprečiti.
Jesenje oranje je najbolji metod za ubijanje gljivičnih spora. Plug tokom oranja i prevrtanja zemlje izvlači spore i tople dubine i izbacuje na hladnu površinu gde lako stradaju.
Regulisanje temperature i vlažnosti vazduha u zatvorenom prostoru je od suštog značaja u ovom vidu proizvodnje. Vredno je pomenuti i sprečavanje zadržavanja vode na biljkama. izbalansirano đubrenje azotom je neophodno jer listovi ne smeju biti poremećeni, Poremećeni listovi su podložniji zarazi, brže se suše i otpadaju te će gajeni delovi biljke brže da propadnu.
Više o balansiranom đubrenju saznajte ovde.
Pre upotrebe hemisjkih preparata detaljno pročitati uputstvo. Radi efikasnije upotrebe i izbegavanja neželjenih posledica koje mogu da nastanu upotrebom preparata konsultovati se za zaštitarom ili fito farmaceutom.