Pepelnica apiaca (Erysiphe heraclei) opis bolesti i kako je suzbiti

Pepelnica apiaca je biljna bolest koja se javlja na svom korenastom povrću koje se kod nas gaji. Česta je i ustaljena bolest koja se javlja nakon obilnih kiša.

Simptomi pepelnice apiaca

Simptomi se javljaju na licu i naličju listova u vidu navlake bele boje. Te navlake su ustvari končasti delovi gljivičnog tela. Pri jačoj zarazi lišće izgleda kao da je posuto brašnom.

Pepelnica apiaca na listu

Prikaz lista zaraženog pepelnicom

Učestalost i vreme napada:

Pepelnica apiaca se javlja svake godine pri povećanoj vlazi. vazduha. Prolećni period i obilne jesenje kiše su momenti u gajenoj sezoni kada se mogu očekivati prvi znaci pojave ove bolesti. Nakon svoje pojave nastupa širenje po okolnim gajenim biljkama i putem vlažnog vetra i zemljišne vlage se širi dalje po parceli i okolnim parcelama. Širenju bolesti osim atmosferske doprinosi i zemljišna vlaga. Pošto je navodnjavanje useva obavezno u procesu proizvodnje korenastog povrća postoji značajan rizik prenosa bolesti sa susedne parcele ukoliko je tamošnji usev zaražen i obrnuto.

Prelazni domaćini:

Prelazni domaćin su biljni ostaci i zemljište. Nakon vađenja korenastog povrća spore se rasipaju po parceli. Ukoliko se na parceli odmah odstranjuju zaraženi i nepoželjni biljni delovi spore zajedno sa njima ostaju tu gde su pali. U slučaju mrkve seme takođe može biti zaraženo pepelnicom apiaca.

Suzbijanje pepelnice apiaca:

Najpoželjniji je plodored ukoliko je moguće izvesti ga usled tendencije da se korenasti usevi gaje u monokulturi. Setva otpornih sorata je preporučljiva ukoliko se na okolnim parcelama takođe gaji korenasto povrće podložno napadu pepelnice apiaca. Takođe se preporučuje ako je bilo pojava pepelnice na parceli prethodne 1-3 sezone. Dalje se može pristupiti uklanjanju biljnih ostataka i izbegavanju zaoravanja istih. Sprečavanje zadržavanja vode na biljkama se može sprovesti ukoliko je to moguće.

Za suzbijanje pepelnice apiaca u obzir dolazi upotreba plavog kamena pošto se lisna masa uglavnom odstranjuje. obavezno ispoštovati minimalan period koji mora da prođe od zadnjeg prskanja do berbe (karenca).

Pre upotrebe preparata detaljno pročitati uputstvo. Radi efikasnije upotrebe i izbegavanja neželjenih posledica koje mogu da nastanu upotrebom preparata konsultovati se za zaštitarom ili fito farmaceutom.