Rovac (Gryllotalpa Gryllotalpa) je polifagna štetočina koja napada veliki broj biljnih vrsta.
Broj generacija i prezimljavanje
Razvoj jedne generacije traje od 13- 14 meseci. Larve se sporo razvijaju i tokom ovog stadijuma se kreću uz majku koja ih štiti i obezbeđuje hranu. Kada se larveni stadijum okonča nastupa stadijum lutke u kom rovci dobijaju svoj karakterističan izgled.
Prezimljava kao larva i odrastao insekt. Rovci, tražeći topla mesta za prezimljavanje se često uvlače u stajnjak i kompost.
Način na koji rovac čini štetu
Hrani se korenčićima i kopa tunele kroz zemlju. Na ova dva načina rovac nanosi štetu biljnom korenu i podzemnim organima . Biljke se suše i venu usled nepovratnog oštećenja. Onog momenta kada čaure puknu odrasli rovci se raštrkaju tako svaki kopa sopstven tunel. U usevu se može primetiti takozvano „zvezdasto uvenuće“ što je karakterisitično za napad rovca.
Očekivan period napada
Na otvorenom polju napadi su sporadični i zavise od stadijuma razvoja insekta. U plasteničkoj i stakleničkoj proizvodnji je problem koji rovci prouzrokuju znatno zastupljeniji. Proizvodnja u zatvorenom prostoru se uzda na upotrebu stajnjaka za pravljenje hranjivih substrata tako da je pojava larvi i odraslih inekata redovna i neizbežna.
Rovac u zaštićenom prosotru
Rovac najveći problem pravi u plasteničkoj i stakleničkoj proizvodnji. Pošto voli topla mesta za prezimljavanje i poleganje jaja često se može naći u organskom đubrivu i supstratu. Zemlja i organsko đubrivo koje se koristi za pravljenje supstrata često u sebi ima larve rovca.
Neretko se može naći i odrasla ženka i to je opet problem jer gde je ženka tu su i jaja. Odstraniti ženku je lako ali jaja će se ispileti i larve će početi da prave problem.
Postoji nekoliko rešenja za ove probleme:
Protresanje zemlje putem sita ili rešeta
Pre mešanja supstrata sastojci se mogu provući korz sito ili rešeto. Larve i odrasli rovci su izuzetno krupni te neće proći kroz rupice i pošto sastojci mora da budu fini spaja se dobro i korisno. Promer rupa treba da bude oko 5×5 milimetara i najlakše je uzeti građevinsku mrežicu i nju koristiti kao sito. Ovaj metod se preporučuje jer su uloženo vreme, rad i delotvornost najusklađeniji tako da se može očekivati najveći učinak po radnom satu.
Potapanje supstrata u bure ili kantu
Nakon što se supstrat zameša stavlja se u bure ili kantu punu vode. Larve jaja i odrasli insekti su lakši od vode te će nakon uginuća isplutati na površinu. Mana ove metode je što se mora čekati da se zemlja ponovo osuši kako bi se sejalo u nju i mokra zemlja je izuzetno teška za rad, dizanje i premeštanje. Ukoliko vreme nije ograničavajuć faktor onda se može korisiti ova metoda.
Hemijski tretman supstarta
Skup ali brzo deluje na larve i odrasle insekte. Često je problem naći adekvatan isekticid i to predstavlja dodatnu prepreku. Sredstvo može da bude super-delotvorno ali džabe je ako ga nema ili se retko pojavljuje u prodaji.
Metod odstranjivanja | Uloženo vreme, rad i novac | Delotovornost |
---|---|---|
Sito ili rešeto | Najoptimalniji odnos, nije lako ali se isplati | ODstanjuje sve sem jaja |
Bure sa vodom | Naporan, težak rad, čeka se da se sustrat ponovo osuši. | Odstranjuje sve: jaja larve i odrasle inekte. |
Hemijsko sredstvo | Brzo delije ali je skupo, pod uslovom da se može nabaviti | Odstranjuje sve sem jaja. |
Suzbijanje rovca
Na otvorenom polju značajne doprinose daje duboko oranje jer je plug u stanju da ozledi i ubije rovce tokom svog rada. U plasteničkoj proizvodnji se mora obratiti pažnja na kvaliet stajnjaka koji se korisiti. Pošto je nemoguće znati da li se rovac uvukao u stajnjak ili ne preporučuje se prosejavanje ili potapanje stajnjaka. Propuštanjem stajnjaka kroz rešeto (sito sa velikim rupama)je dobro rešenje jer se na taj način uklanjaju larve, odrasli insekti i krupna nerazgrađena materija. Stajnjak se može bacati u bure sa vodom što dovodi do utapanja rovaca. Tečnost koja ostane u buretu se može korisiti za zalivanje gajenih biljka.
Pre upotrebe preparata detaljno pročitati uputstvo. Radi efikasnije upotrebe i izbegavanja neželjenih posledica koje mogu da nastanu upotrebom perparata konsultovati se za zaštitarom ili fito farmaceutom.