Bela trulež Sclerotinia Sclerotiorum je gljivična bolest koja je poznata po tome da napada soju i suncokret.
Simptomi bele truleži
Svi nadzemni delovi mogu biti zaraženi: kotiledoni, stabljika, listovi, mahune i seme. Zaraženo mesto na stabljici se može uočiti oko članaka. Najčešće se primećuje na visini 10 do 50 cm iznad zemljišta. Tkivo stabljike postaje mekano i truli. Bela trulež sprečava protok vode i hraniva kroz biljno telo što ima za posledicu uvenuće zaraženih biljaka. Prisustvo beloe prevlake (micelije) i razvoj belih čvorova (sklerocija) je karakteristično za manifestaciju ove gljive.
Vreme napada
Može se pojaviti u svim fazama rasta naročito u periodu kada dolazi do čestih i naglih skokova temperature ili čestih i jakih kiša. Smena kiše i visoke temperature je okidač za manifestaciju gljivičnih oboljenja i bela trulež nije izuzetak.
Prelazni domaćini
Prelazni domaćini su zemljište, korovi i biljni ostatci.
Suzbijanje bele truleži
Plodored je efikasan sistem suzbijanja. Biljke soje i suncokreta se mogu vratiti na parcelu koja je bila zaražena tek nakon 3-4 godine. Na ovaj način se povećava šansa da gljivične klice bele truleži propadnu u zemljištu.
Duboko zaoravanje žetvenih ostataka dalje povećava šansu za propadanje klica bele truleži.
Uništavanje korovske populacije koja raste po obodu parcele je poželjan korak jer se na taj način eliminiše još jedan prelazni domaćin koji je potencijalan izvor zaraze.
Setva zdravog semena je obavezna naročitto ako je soja u pitanju. Mnogi na gazdinstvu čuvaju sojino seme i zjedno sa njim sve štetne mikrooganizme. Ukoliko je primećena pojava bele truleži u usevu šansa da će se pojaviti sledeći put kada seme tog useva bude posejano je velika. Poželjno je nabaviti drugo, čisto seme.
Hemijsko suzbijanje je moguće i preparati su dostupni u prodaji.
Pre upotrebe preparata detaljno pročitati uputstvo. Radi efikasnije upotrebe i izbegavanja neželjenih posledica koje mogu da nastanu upotrebom perparata konsultovati se za zaštitarom ili fito farmaceutom.