Prirodni preparat za ukorenjavanje rasada

Prirodni preparat za ukorenjavanje rasada je odlično rešenje za rasadničare. Baviti se rasadom nije uopšte naivna stvar. Mnogo truda je potrebno: ulažete u rasad tako što uzmete kvalitetno seme koje posejete u već unapred pripremljen supstrat koji je obogaćen hranivima, štitite rasad od pojave bolesti i napada štetočina… Posebno se mora naglasiti zaštita od surovih vremenskih uslova pri čemu je gradnja i upotreba zaštićenog prostora neizbežana.

Pročitajte još o efiksanijoj upotrebi zaštićenog prostora ovde. O samom gajenju rasada možete više porčitati ovde.

Sav taj posao, trud i rad koji ste uložili očekujete da se isplati na kraju sezone kada se plodovi gajenog bilja prodaju. Jedna od najgorih situacija u kojoj možete da se nađete je da se rasad ne primi. Imajući na umu da je parcela na kojoj treba da se gaji rasad takođe obrađena i nađubrena čini situaciju još goru nego što jeste. Troškovi, troškovi, troškovi… ali i izgubljeno vreme na sve strane 🙁

polegao rasad

Polegao rasad je slika koju niko ne želi da vidi.

Zato se rasad ne prima?

Uzroci neprimanja rasada mogu da budu uslovljeni klimatskim pojavama (nagli mraz, žega itd.) , uslovljeni zdravstvenim stanjem rasada (rasad ima neku falinku koju niste uspeli da primetite) ili uslovljeni ljudskom greškom. Koji god slučaj bio činjenica stoji da rasad nije uspeo da se ukoreni kako valja na otvorenom polju.

Pročitajte još o tehnikama borbe protiv suše ovde.

Ukoliko izuzmemo sve gore  navedene faktore i zdrav rasad stavimo u zemlju pod optimalnim klimatskim uslovima, opet se jedan deo neće primiti jer se ne ukoreni kako valja.
Ovaj problem je postao veoma iritantan i stalo mu se na put tako što su se u praksi pojavila sredstva koja podstiču ukorenjavanje. Preparati jesu delotvorni, tu sumnje nema, ali većini se ne isplati da ih kupuje, a sa druge strane organski proizvođači se ježe od pomisli na primenu hemije.

Prirodni preparat za ukorenjavanje rasada može pomoći na sledeće načine

Postoje načini kako se prirodnim putem može, u domaćoj radinosti, napraviti preparat koji sadrži biljne hormone i/ili mineralne materije neophodne za ukorenjavanje:

Jabukovo sirće se može upotrebiti kao prirodni preparat za ukorenjavanje jer sadrži preko trideset mikroelemenata koji poboljšavaju ukorenjavanje. Morate biti oprezni sa jabukovim sirćetom jer sirće se, ustvari, ponaša kao sredstvo za ubijanje korova. Stoga, neophodno je razrediti sirće. Odnos koji se preporučuje je 11,64 (odrilike 11,5) ml sirćeta na litar vode.
Primena: Koren rasada se umoči u rastvor momenat pre nego što se stavi u zemlju. Ovaj metod se može primenjivati kada se rasad stavlja na stalno mesto ili kada se presađuje u veću posudu. Ovaj metod se takođe može primeniti pri ožiljavanju reznica cveća, vinove loze i voća.

Med za ukorenjavanje rasada sadrži hormone koji podstiču ukorenjavanje, plus, sprečava pojavu gljivaca i bakterija. Za spravljanje je neophodna ključala voda i med. Odnos je takav da se u litar ključale vode doda dve supene kašike meda. Nakon hlađenja mešavinu je neophodno sipati u posudu koja ima poklopac i staviti na mračno mesto. Rok trajanja mešavine je dve nedelje.
Primena: U momentu presađivanja neophodno je umočiti koren rasada ili reznicu u mešavinu pre nego što se stavi u zemlju ili drugu posudu.

Vrbin koktel se pravi od vrbovog pruća koje sadrži jake prirodne hormone rasta korena. Kao dokaz prilaže se opšte poznata činjenica da se vrbovo pruće jako lako prima gde god da se ukopa. Postoji način da se hormoni izvuku iz vrbovog pruća i upotrebe pri rasađivanju. Za pravljenje koktela koriste se mladi zeleni vrbovi izbojci. Listovi se skinu sa izbojaka i tako ogoljeno pruće se secka na komadiće dužine 2-3 cm. Komadići se mogu preliti sa vrelom vodom i tako se ostave preko noći. U slučaju da se preliju hladnom vodom neophodno je ostaviti ih da odstoje nedelju dana. Mešavina se procedi kako bi se oddstranili komadići i sitan otpad.

ras3

Mlado vrbino pruće spremno za pravljenje vrbinog koktela.

Kako prepoznati dobar rasad možete pročitati ovde.

Postoji nekoliko načina primene vrbinog koktela:

  • Pri ožiljavanju u vodi neophodno je napuniti posudu u kojoj se vrši ožiljavanje sa 1/2 vrbinog koktela i 1/2 vode. Jako je zgodno za reznice cveća.
  • Primena putem zalivanja. Preporučljivo je zaliti rasad nakon presađivanja dva puta vrbinim koktelom i u većini slučajeva to je dovoljno da obavi posao.

Ovi preparati se prave od sastojaka koji su dostupni svakom domaćinstvu ili se uzimaju iz prirode. Ukoliko gajite povrće, voće i vinovu lozu na organski način jedan od ovih preparata će vam sigurno pomoći u proizvodnji.

Ostale kulture kao što su žitarice takođe mogu da imaju koristi od ovih preparata jer na prirodan način podstičete jačanje njihovog korena što može biti presudno u kritičnim situacijama kao što su suša, nevreme ili posle napada štetočina.