Koja kosilica kosi a koja vodu (ne)nosi.

Koja je prava kosilica za vaše dvorište ili biznis nije lako odlučiti. Na tržištu ima više marki, tipova, varijanti i cenovnih rangova. Kao svaki drugi alat ili radna mašina funkcionalnost treba da bude prvi,  ali ne i jedini, kriterijum. Nije moguće sve svesti samo na čistu funkcionalnost, ima tu još štošta da se uzme u obzir.

Radi lakšeg snalaženja same kosilice ćemo podeliti u tri grupe:

  • Benzinske
  • Na kabl
  • Baterijske

Bez obzira na tip i model kosilica mora da ima sledeće elemente

Nož mora biti zakrivljen na vrhu. Zamislite da kosite neku visoku travu i odjednom zakačite kamen ili koren. Zakrivljeno sečivo će samo preleteti preko njega, malo zadrmati kosilicu i to je to, nikom ništa. Prav nož će se ili zabosti ili se polomiti kada naleti na tvrd predmet.Oštri leteći predmeti tipa odlomljeno sečivo koje lako ozlede tetivu ili venu na nozi, Čuvajte se.

Kosilica sa zakrivljenim nožem

Kosilica sa zakrivljenim nožem

 

Poluga za dizanje i spuštanje točkova. Ima kosilica kojima, kako biste promenili visinu reza, morate prvo skinuti a potom i vratiti točkove. Ovo je totalno nepotrebna komplikacija i bolje je uzeti kosilicu sa ručkom za podešavanje visine. Sa njom možete menjati visnu reza u hodu.

Ručka za dizanje i spuštanje točkova kosilice treba da bude vidljiva i laka za dohvatiti

 

Korpa za otkos. Pokošenoj i iseckanoj travi je mesto u korpi. Kosilice bez nje samo razbacuju materijal po travnjaku što zvuči OK ali, ustvari nije. Sitno sečena trava koja se dodatno gazi prolazi kroz sličan proces kišeljenja kao turšija. Znaci da se travnjank kiseli su pojava filca i ćelavih mesta. Pokošenu travu treba iskoristiti za pravljenje malča, komposta ili zaorati kao zelenišno đubrivo. Radite šta hoćete sa njom samo je ne ostavljajte da truli na travnjaku.

Benzinske kosilica

Benzinske kosilice su pogodne za površine koje su daleko i velike. Jes da treba nositi kantu benzina i ulja, ključ, svećicu i šrafciger sa sobom ali šta je tu je. Od pomenutog će vam najviše trebati gorivo i ulje ostalo je tu da se nađe zasvaki slučaj.

Benzinska kosilica kad jednom krene se neće zaustaviti dok ne posrče svo gorivo iz rezervoara. Čim primetite da usporava, čupa a ne seče, nož se mrsi u travu znajte da joj treba dopuniti rezervoar. Po konstrukciji motor kosilice može biti dvotaktan ili četvorotaktan tako da treba imati adekvatno gorivo.

Ukoliko primetite da se greje više nego obično, dobija čudan miris ili dimi znajte da joj treba ulje. Preporočuje se bilo koje ulje viskoznosti SAE 30 kod nas je najpopularnija Modriča 30.

Kosilice na kabl su najzgdnije za okućnicu. Domet im je koliko kabl dozvoljava tako da kositi po voćnjaku, vinogradu ili pored druma. Elektromotori su tiši i čistiji od benzinskih plus zahtevaju manje održavanja. Potrebno ih je, kao i benzinske, uljiti redovno. Čišćenje i održavanje treba da bude redovno jer elektromotor kad crkne crko je za sva vremena. Dobra stvar u celoj priči je što su kosilice ovog tipa najjeftinije tako da za manje od dan nađete kupite i pokrenete novu.

Baterijske kosilice su zanimljive jer se mogu koristiti u svim situacijama. Bilo da se kosi blizu ili daleko, mala ili velika površina ove mašine mogu sve. Pošto energiju dobijaju iz baterije jedino se postavlja pitanje koliko je baterija potrebno. Kosilice često zahtevaju dve baterije za rad te se uvek uzimaju dve baterije istog broja amper-časova(Ah). Za kosilice se preporučuju baterije od 4 ili više Ah. Sa ovim baterijama imate 45-60 minuta neprestanog rada. Nakon što se završi sa košenjem baterije se mogu prebaciti na drugi baštenski, radionički ili kućni uređaj.

Velik izbor kosilica koje možete lako i brzo kupiti pogledajte putem ovog linka 

Fore i fazoni koje morate znati

Benzinske kosilice mogu biti gurajuće ili samohodne. Samohodne koriste snagu motora za kretanje i vaše je samo da ih usmeravate. Prepoznaćete samohodne kosilice tako što na kormanu imaju polugice.

 

Znajte uvek gde je produži kabl. Ukoliko ga nož kosilice zaseče struja momentalno udara osobu koja gura kosilicu. Postoje dva-tri načina za rešavanje ovog problema. Prvi je obmotavanje kormana izolir trakom, drugi je kačenje produžnog kabla za pojas karabinerom i treći je upotreba jarko obojenog, po mogućstvu šarenog kabla visoke vidljivosti.

Kada se pune dve baterije bitno je da se istovremeno skinu sa punjača nakon što se skroz napune. Ovako znamo da imaju istu količinu energije u sebi.

Većina kosilica ima štit oko sečke koji je izrađen od emajliranog čelika. To nije dobro jer čim kamen poželeti pod nož on se odbija i zakucava u štit skidajući emajl. Čim nema emajla javlja se korozija i štit propada. Kako bi se ovo prevazišlo može se unutrašnja strana štita oblepiti selotejpom. Par slojeva sejotejpa su dovoljni da prime silinu udarca i sačuvaju metal. Oštećeno mesto je dovoljno prelepiti i naš improvizovan štit je obnovljen.

Kosilice nisu svemoćne

Kada je u pitanju korov kao što je divlja kupina, kopriva ili neka vrsta puzavice nastaje muka. Ove biljke se često upletu oko noža i mogu blokirati kosilicu. U slučaju da se to desi ugasite je momentalno kako biste sprečili oštećenje motora. Nikad ne gurati ruke u seckalicu nego je prvo promrdati prutom par puta. U slučaju da je korov zategao nož prut će ga olabaviti. Tek tada se može bezbedno raditi.