Viroze salate imaju specifične simptome koji zavise od vrste i sorte, faze razvoja salate i uslova sredine. Na listovima biljaka se uočavaju šare nepravilnog oblika, ili mozaik svetlo i tamno zelene boje. Biljke ne obrazuju glavicu, listovi su zakržljali i ne obrazuju rozetu. Virozama su podložne rana i jesenja salata.
Više o gajenju rane salate pročitajte ovde i o gajenju jesenje salate ovde.
Viroze salate i vreme pojave
Pojava se može očekivati tokom celog vegetacionog života salate i to zahvaljujući insektima. Virusi se javljaju kao prateća infekcija nakon što insekti ili bolest oštete biljno telo.
Prelazni domaćin
Ima više prelaznih domaćina u koje se ubrajaju: zemljište, zaražene biljke ,zaraženi biljni ostatci i insekti. Insekti su najčešći prenosioci i među njima su naj istaknutije lisne vaši i korenove vaši salate.
Više o lisnim vašima pročitajte ovde i o korenovim vašima ovde.
Mere suzbijanja viroze salate
Upotreba otpornih sorti i hibrida je najefektivnija preventivna mera koja se može preduzeti. Ukoliko biljna bolest ili napad isekata prouzrokuje štetu otporne sorte i hibridi neće dalje trpeti štetu usled naknadnih infekcija. Preporučljivo je sejati ih u ztavorenom prostoru.
Plodored, konkretno trogodišnja plodosmena se pokazala kao delotvorna u presecanju lanca ishrane većine insekata i samim tim se smanjuje šansa za pojavu viroze.
Jesenje oranje i uklanjanje žetvenih ostataka pomoćiće u suzbijanju virusa tako što će patogene i štetočine lišiti mesta na kome mogu da prezime.
Regulisanje temperature I vlažnosti vazduha u zaštićenom prostoru. Protiv viroza nema registrovanih preparata za hemijsko suzbijanje tako da je suzbijanje bolesti i štetočina jedini efikasana način borbe protiv virusa.
Pre upotrebe preparata detaljno pročitati uputstvo. Radi efikasnije upotrebe i izbegavanja neželjenih posledica koje mogu da nastanu upotrebom preparata konsultovati se za zaštitarom ili fito farmaceutom.