Rani spanać se uzgaja zbog listova koji su bogati belančevinama, ugljenim hidratima, vitaminima B2, B6, C, E i U. Od minerala u spanaću se mogu naći značajne količine kalijuma, kalcijuma i gvožđa. Rani spanać se u ljudskoj ishrani koristi kao varivo, salata i uspešno se zamrzava. Pri neodgovarajućem gajenju spanać nakuplja značajne količine nitrata, nitrita i oksalne kiseline koje mogu u određenim uslovima izazvati značajna oboljenja čoveka.
Kako se rani spanać uklapa u plodored?
- Zbog kratke vegetacije dolazi na drugo mesto u plodoredu.
- Dobri predusevi su: kupus, krastavac, paradajz, grašak i boranija.
- Rani spanać se koristi kao predkultura u intenzivnom plodoredu. U maju mesecu napušta parcelu i moguće je ubaciti još jednu kulturu posle njega u datoj sezoni.
- Jako osiromašuje zemljište.
Đubrenje
Spanać jako dobro reaguje na hraniva, pogotovu na azot. Zbog osobine da nakuplja nitrate i nitrite spanać se đubri upotrebom sledećih količina čistih hraniva:
- 50-80 kg/ha azota
- 50-80 kg/ha fosfora
- 100-120 kg/ha kalijuma
Navodnjavanje
Spanać je kultura koja se navodnjava 2-4 puta tokom vegetacije sa 20-30 mm vode. U praksi se sistem kap po kap pokazao kao najbolji način navodnjavanja spanaća.
Rani spanać – Kalendar
Februar
- Početak perioda u kome je moguća predsetvena obrada zemljišta za gajenje ranog spanaća.
- Pred ranog setvu spanaća u zemljište se unose 2/3 planirane količine azotnog, 2/3 planirane količine fosfornog i 2/3 planirane količine kalijumovog đubriva.
- Ukoliko je planirana upotreba herbicida onda se pre setve u zemljište unosi herbicid. Mora se obratiti pažnja na trajnost i postojanost preparata u zemljištu da ne bi došlo do oštećenja gajenog useva.
- Početak perioda u kome je moguća setva ranog spanaća. Spanać se seje u redove sa sledećim razmacima: 30 cm razmaka između redova i 5-15 cm razmaka u samom redu. Spanać se takođe može sejati u trake, koje broje 4-6 reda, sa sledećim razmacima: 15 cm međurednog razmaka 5-15 cm u samom redu i 50-60 cm razmaka između traka. Dubina setve je 2-3 cm. Period setve prolećnog spanaća traje do početka aprila meseca i dospeva za oko 60 dana.
Mart
- Početak perioda u kome je moguća prihrana ranog spanaća. Prihrana se vrši sa 1/3 planirane količine azotnog, 1/3 planirane količine fosfornog i 1/3 planirane količine kalijumovog đubriva. Prihrana se vrši kada biljka uđe u stadijum intenzivnog porasta tj. kada je obrazovanje zelene mase najjače. Period prihrane može da potraje i do aprila meseca.
- Pre zatvaranja redova ili posle prihranjivanja neophodno je obaviti međurednu obradu putem kultiviranja ili okopavanja.
- Početak perioda u kome je moguć napad: marokanskog skakavca, italijanskog skakavca,rovca, velikog majskog gundelja, skočibuba (žičnjaka), peščara, blapsa, ozime sovice, ipsilon sovice, C. sovice, gama sovice, lisnih vaši, repine muve i repinog buvača.
- Početak perioda u kome je moguća pojava plamenjače spanaća.
DODATAN INFO: Klikom na ime bolesti/štetočine dobićete više informacija o njoj.
Maj
- Početak perioda u kome je moguća berba ranog spanaća. Prolećni spanać se može brati ručno sa formiranih 5-6 listova i to postepeno odsecanjem listova ostavljajući neozleđen centralni deo biljke i vršni pupoljak. Mehanizovano se spanać može brati kosačicom ili kombajnom.
Berba se vrši po suvom vremenu, s tim da se spanać mora odmah uklanjati sa sunca i već u roku od dva sata preraditi. Pri dužem zadržavanju ubranog spanaća na suncu dolazi do
nitrata u nitrite i takav spanać se ne može koristiti za ishranu (posebno dece). Spanać se mora čuvati na temperaturi 1-5⁰C tri do četiri dana.
Oktobar
- Početak perioda u kome je potrebno obaviti jesenju, duboku, obradu zemljišta. Oranje se vrši na dubinu 20-25 cm.
Berba i čuvanje
Berba se može vršiti ručno ili mašinski. Nakon vađenja biljaka iz zemlje neophodno je pregledati ih. Ukoliko ima listova sa vidnim oštećenjima neophodno ih je odstraniti. Zdravi listovi se peru i stavljaju u hladnjaču ili zamrzivač radi čuvanja. Ukoliko se listovi odmah iznose na tržište kao sveži neophodno i je povremeno kvasiti vodom kako se ne bi smežurali. Čvrste gajbe su najbolje za transport spanaća.